Přesun z jednoho konce světa na druhý začal v pravé poledne u rodiny Poustkových nedaleko pražského letiště. Nováčci i ostřílení cestovatelé tu v obýváku u Misijního klubka přebalovali svá zavazadla, aby každý vezl vyvážené množství jak svých věcí, tak darů a dárků pro ty, které potkáme na Filipínách a kteří naši návštěvu pečlivě připravují. Nesmíme zapomenout ani na pohostinství a společenství – Anička, Maruška i František dnes měli kratší školu, aby s námi mohli naše poslední hodiny před odletem prožít. S mírným zpožděním jsme přece jen dorazili na palubu letadla směřujícího do Dubaje, uzavírali jsme dokonce skupinu směřující na palubu letadla, a zamávali na rozloučenou.
Překonali jsme vzdálenost asi 4 500 km za 5 hodin a 12 minut a pohybovali se ve výšce 11 600 km při teplotě pod mínus 50 °C, rychlostí nad 900 km/hod. letadlem B 777-300 ER a tuto část cesty nás na palubě letadla ještě provázela čeština. To, co jsme doma nestihli, to nám už uteklo, protože Dubaj nás přivítala v deset hodin našeho času a jednu hodinu po půlnoci času místního, tedy s tříhodinovým posunem. Na tuto hodinu bychom opravdu nečekali takový život, jaký tu panoval. Zde také došlo k očekávanému zlatému hřebu našeho letu, rozbalili jsme konečně tašku nesoucí hrdý název „Z lásky k Česku“ a nadšeně snědli výborný štrúdl, který nám na cestu přibalila paní Poustková. Pochoutku jsme pracovně nazvali „Štrúdl, který obletěl půl světa“ a můžeme prozradit, že v Dubaji jeho cesta rychle a radostně skončila. Cenné informace do tohoto deníku ještě v Dubaji bleskurychle na našem nejstarším notebooku – dědečkovi zaznamenala Hanka. Jak to bylo s naším letem z Dubaje do filipínské Manily, se dozvíte zítra.
Info o Filipínách
Filipíny, oficiálně známé jako Filipínská republika, jsou ostrovní stát v jihovýchodní Asii, jehož hlavním městem je Manila. Rozkládají se na 7107 ostrovech v západním Tichém oceánu o celkové rozloze jen čtyřikrát větší než Česká republika. S žádným státem nesdílejí pozemní hranici. Z více než 100 milionů Filipínců je 82% katolíků, 12% protestantů 5% muslimů a 2% buddhistů. Po Mexiku a Brazílii jsou Filipíny třetí zemí s největším počtem katolíků na světě. Katolická církev na Filipínách má 72 diecézí, které jsou seskupeny do 16 církevních provincií. K nim se řadí sedm apoštolských vikariátů a jeden vojenský ordinariát.
Zdroj: Radio Vaticana, Wikipedia, Wikipedia
Dne 13. 1. 2015 jsme informovali o návštěvě papeže Františka na Filipínách a projektech, které na Filipínách podporujeme. Více zde.
Hlavními partnery misijní cesty na Filipíny jsou:T- Mobile, Radio Proglas a Katolický týdeník.